Otóż zaczęłam czytać książkę T.Buzan 'Pamięć na zawołanie'. Najciekawsze fakty umieszczę tutaj.
"MAMY FENOMENALNĄ PAMIĘĆ."
Nasze cięgłe zapominanie drobnostek, nazwisk; twierdzenie, że w starszym wieku pamięć nie jest już aż tak dobra, ciągłe narzekanie na złą pamięć - stereotypy, albo rezultat zerowych starań ćwiczenia pamięci. W sumie jak i jest ze sportem: śmiesznie byłoby żalić się, że nie mamy siły i mięśni - przecież nad tym trzeba pracować.
Gdybyśmy zaszli do klasy pierwszoklasistów i zapytaliśmy ich, co oni zapomnieli w domu, to byłoby: kieszonkowe, piórnik, ołówek, zeszyt, praca domowa. HM? Fenomenalna pamięć dziecięca to tylko stereotyp? W życiu dorosłym zapomnienie teczki z dokumentami, listy zakupów czy portmanetki zepsuło by nam nastrój i negatywne emocje w rodzaju: 'mam coraz gorszą pamięć' pochłonęły by nas całkowicie.
Możliwości połączeń neuronów w naszym mózgu są nieograniczone. Możemy dokładnie we śnie odtworzyć np dawno widzianych ludzi, lub słysząc muzykę wspomnieć jakąś sytuację, czy zapachy - to świadczy o detalicznej pamięci, którą Wszyscy Posiadamy.
Wiemy, że każda półkula mózgu przetwarza określoną informację.
Lewa odpowiada za: logikę, słowa, zbiory, liczby, kolejność, liniowość, analizę.
Prawa natomiast za: rytm, wyobraźnię, sen na jawie (marzenia), barwy, wymiary, relacje przestrzenne, obszar całości (syntezę).
Ciekawe, że obie półkule mózgu niezależnie od siebie mogą przyjmować funkcje całego mózgu. Te możliwości drzemią w każdej z nich i trzeba je tylko obudzić. Udowodniono, że im częściej obie półkule pracują razem, tym bardziej każda z nich z tego korzysta. Na przykład jeśli uczysz się tańczyć, lepiej pójdzie nauka języków, a ucząc się języków większą staje się kontrola nad ruchami. Więc, synergia obu półkul zapewnia niezwykle efektywne działanie pamięci.
2010 m. kovo 4 d., ketvirtadienis
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą